Kuidas aidata kaasa sünnitusest taastumiseks? Ämmaemanda kasulikud nõuanded

Sünnitus on kehale väga suur füüsiline koormus ning taastumine võtab aega. Sünnitusest taastumine võib olla erinev sõltuvalt sellest, kuidas sünnitus kulges, kas tegemist oli vaginaalse sünnituse või keisrilõikega. Taastumisel mängib olulist rolli ka naise tervislik seisund enne sünnitust. Sedapsi ämmaemandad Liisa ja Johanna jagavad nõuanded, kuidas aidata kaasa sünnitusest taastumisele:

  1. Puhka – Pärast sünnitust on väga oluline piisav puhkus kehale. Võimalusel peaks magama vastsündinu kõrvalt nii palju kui võimalik.

  2. Palu abi – Siiras soovitus on paluda pereliikmete ja sõprade abi majapidamistööde ning beebi hooldamisega. Ka vähem tähtsam pole ema aeg iseendale. Kui hoiame oma ‘’tassi täis’’, siis oleme ka parem ema, naine, abikaasa. ÕNNELIK EMA = ÕNNELIK LAPS

  3. Toitu tervislikult – Sünnitusjärgsel perioodil on oluline süüa tervislikku ja tasakaalustatud toitu, mis aitab taastada keha jõu ja energiavarud. Sageli kipub ema enda toitumine jääma beebi kõrvalt unarusse ja kiired ampsud ei pruugi olla kõige tervislikum valik.

  4. Joo piisavalt vett – Oluline on juua piisavalt vett, et hoida keha hüdreeritud. Lisaks tõstab imetamine vedeliku tarbimise vajalikkust kehas. Seega haara pudel või tass ning täida see veega!

  5. Ole aktiivne – Mida aktiivsem on naine igapäevastes tegevustes pärast sünnitust, seda kiiremini taastub keha sünnitusest: väheneb turse sünnitusteedes, paranevad kiiremini sünnitusteede vigastused, emakas taandareneb, vähenevad selja- ja jalavaevused, alaneb vaimne pinge. Samas kui oled väsinud siis puhka ja anna kehale aega. Üle valu ära midagi tee!

  6. Alusta ”step-by-step’’ teadliku treeninguga – Esimesed sünnitusjärgsed harjutused olgu leebed ning suunatud hingamisele, vaagnapõhja- ja kõhulihaste koostöö taastamisele. Kuna lihaste seisundi muutus võtab aega mitu kuud, siis koormuse tõstmisega mitte kiirustada. Esimesed kolm kuud sobib teha madala intensiivsusega kehalist treeningut (jooga, pilates, bodybalance). Kõrge intensiivsusega treeninguga (jõusaal, jooks, hüpped) on soovitatav oodata 3-6 kuud. Varem alustamiseks konsulteeri vaagnapõhjale spetsialiseerunud füsioterapeudiga. Oluline on teadlik treening ja kõhulihaste õige pingutamine.

  7. Hoidu 6-8 nädalat suguelust, tupetampoonidest, vannist, saunast, ujumisest.

  8. Ära unusta minna sünnitusjärgsele ämmaemanda või naistearsti visiidile.

Soovitused Keisrilõike järgselt:

  • Haavaplaastri eemaldus 24h pärast – Niitide eemaldamise või mitte eemaldamise teabe täpsustab arst. Jälgi haava iseloomu, kui haav muutub põletikuliseks (punetus, turse, valulikkus, mädase sekreedi eritumine haavast), siis võta ühendust perearstiga või pöördu sünnitusmaja valvetuppa.
  • Tee haavale õhuvanne ja hoia haav puhtana – Armi paranemine võtab aega 6-8 nädalat, kui haav on hoitud puhtana.
  • Toeta Keisrilõike haava – Esimestel nädalatel peale Keisrilõiget tuleks aevastamisel või köhimisel armi toestada käe või padjaga. Nii ka voodist püsti tõusmisel. 
  • Väldi pesu ja kitsaste riiete hõõrdumist haava piirkonnas.
  • Hoidu oma lapsest raskemate asjade tõstmisest 6-8n.
  • Vajadusel kodus valuravi.
  • Liigu vastavalt oma võimekusele – Liikumine aitab kiiremini taastuda operatsioonist. Küll aga ei tohi alahinnata oma enesetunnet, kui keha on nõrk ja ei ole operatsioonist piisavalt taastunud, siis anna kehale aega.

Toimetaja: Sedapsi.ee

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale Kõik ravikindlustustatud lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad kasutada hambaravihüvitist kuni 85 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 15% arvest ise.  Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes. [...]

Rasedus ja vitamiinid

Rasedus ja vitamiinid Tänapäeval on turul palju vitamiine, mis on mõeldud rasedusaegseks kasutamiseks. Need on ohutud ja turvalised. Siiski on oluline teada, mis vitamiine, miks ja kui palju on raseduse ajal soovitatav tarvitada. Enne [...]