Tupeseen ehk kandidoos

Tupeseen ehk kandidoos (ka kandidaas) on väga levinud kaebus erinevas eas naistel. Tupeseent põhjustab pärmseen Candida. Ta kuulub organismi normaalse mikrofloora hulka. Candidat võib leida kõigi naiste tupest ja soolestikust, kuid sobivatel tingimustel hakkab seen paljunema ning tekitab tupes põletikku. Vulvovaginaalse kandidiaasi tekitajaks on üle 80%-l juhtudest Candida albicans. Candida albicans esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Harvem on kandidoosi põhjustajaks Candida glabrata ja Candida krusei või mõni muu Candida liik.

Uuringud näitavad, et 75% naistest põevad kandidoosi korra elus, 50% nakatunud naistest tuleb see vähemalt ühe korra tagasi, 10 – 20% naistest on tõsine kandidoos, omades korduvat infektsiooni koos nelja või rohkem episoodiga ühes aastas. Haigus on harv postmenopausis naiste seas, välja arvatud siis, kui nad saavad östrogeenravi.

Tekkepõhjused

Pärmseente poolt tekitatud vaginiidi ehk tupepõletiku teket soodustavad antibiootikumide kasutamine, rasedus, sugulisel teel levivad haigused, immuunsuse langus, kroonilised haigused (diabeet), hormonaalsed rasedusvastased vahendid (pillid, tuperõngas, plaaster), emakasisene vahend (ESV) ehk spiraal, ülekaal, rohke pärmi toodete tarbimine, liigne magusa söömine, alkoholiga liialdamine, tampoonide kasutamine, olmekeemia, stress, valed intiimpesuvahendid ning  sünteetiline pesu. 

Kaebused ja sümptomid

Tupeseenele on kõige iseloomulikumaks tunnuseks sügelemine ja suurenenud kohupiimataoline voolus. Tupe limaskest on turses, punetav, õhetav, voolus on kas valge tükiline või vesine. Kaebusteks võivad olla valulik urineerimine ja/või valulik vahekord. Tupeseen võib kulgeda ka nii, et naine ise ei tunne ega kaeba midagi.

Tupeseene ennetamine

  • Tupeseene ennetamiseks soovitatakse tarbida elusaid piimhappebaktereid sisaldavaid toite (hapupiim, jogurt, keefir, hapsid jms). 
  • Aluspesu peaks olema mugav ja õhku läbilaskev, eelistada tuleks puuvillaseid ning stringide asemel tavalise lõikega aluspükse. Oluline on panna iga päev puhas aluspesu.
  • Väliseid suguelundeid tuleks pesta 1-2 korda päevas puhta voolava veega ning soovi korral kasutada spetsiaalseid intiimpesuvedelikke. 
  • Väldi lõhnastatud seepe ja liigset pesemist. Seebid, intiimdeodorandid, vannivahud, tampoonid ja pesukaitsmed (eriti lõhnastatud) loovad seene hoogsaks paljunemiseks sobiliku keskkonna. Kindlasti ei tohiks teha tupe loputusi.

Tupeseene leevendamine ja ravi

Esmane ravi on käsimüügist saadaval olevad seenevastase toimega ravimid klotrimasool ja flukonasool. Ilma retseptita on apteegis saadaval Klotrimasooli kreem – välissuguelunditele määrimiseks, Canesten ühekordne tupeküünal – vaginaalseks kasutamiseks ja suukaudne flukonasooli sisaldav kapsel Diflazon. Nõrga põletiku puhul võib abi saada ka apteegis müügil olevatest piimhappebakteri preparaatidest, mis on olemas tupeküünalde ja tablettidena. Kui nendest ei piisa, siis tuleks pöörduda ämmaemanda või naistearsti vastuvõtule diagnoosi kinnitamiseks ning retseptiravimi saamiseks. Retseptiravimid on käsimüügiravimitest efektiivsemad ning leevendavad sümptomeid kiiremini. 

Rahvameditsiinis soovitatud mee- ja jogurtitampoonide, teepuuõli ning küüslaugumähiste toime tupeseene ravis pole senistes uuringutes kinnitust leidnud. 

Diagnostika

Haiguse diagnoosimiseks võtab ämmaemand või naistearst naiselt vaginaalse läbivaatuse käigus analüüsi tupest või emakakaelast ning seda analüüsi uuritakse mikroskoopiliselt laboris. Kandidoosi diagnostika teostamisel kasutab labor metoodikat, kus kombineeritakse nii PCR meetodit kui ka sellele järgnevat spetsiifilist tuvastamist. Kandidiaasi paneeli on haaratud liigid: Candida albicans, Candida glabrata, Candida krusei, Candida parapsilosis, Candida tropicalis ja Candida dubliniensis. Kõik paneeli kuuluvad pärmseened tuvastatakse korraga ühest proovi materjalist.

Seenkolpiit võib levida sugulisel teel ja vajadusel tuleb ravida ka partnerit!

Meestel avaldub kandidoos kas nahalööbena suguelundil või kusiti-põletikuna. Kaebuste ja haigusnähtude puudumisel meespartnerit üldjuhul pole vaja ravida. Kui seenhaigus muutub naisel krooniliseks ja hakkab sageli korduma, siis peaksid ravi saama mõlemad partnerid üheaegselt.

Kasutatud allikad:

Sünnitusabi ja günekoloogia, AS Medicina 2008

https://www.inimene.ee/haigused-ja-seisundid/list/haigused-ja-seisundid/kandidoos/

https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/nakkushaiguste-diagnostika/kandidiaasi-diagnostiline-paneel/

Toimetaja: Sedapsi.ee

PCOS ehk polütsüstilise munasarjade sündroom

PCOS ehk polütsüstilise munasarjade sündroom Polütsüstiliste munasarjade sündroom ehk PCOS ei ole spetsiifiline endokriinne haigus, vaid sündroom. Seda iseloomustab paljude väikeste tsüstide kogunemine munasarjadesse folliikulite arengu peatumise tõttu. Folliikul on munasarjas paiknev vedelikuga täidetud [...]

Rasedus ja vitamiinid

Rasedus ja vitamiinid Tänapäeval on turul palju vitamiine, mis on mõeldud rasedusaegseks kasutamiseks. Need on ohutud ja turvalised. Siiski on oluline teada, mis vitamiine, miks ja kui palju on raseduse ajal soovitatav tarvitada. Enne [...]

HPV ehk inimese papilloomviirus

HPV ehk inimese papilloomviirus Inimese papilloomiviirused (human papillomavirus, HPV) on miljonite aastate jooksul arenenud, et levida erinevates loomaliikides, sealhulgas inimestes. Viirused, mis on sellisel viisil aeglaselt koos arenenud, põhjustavad tavaliselt kroonilisi infektsioone, mille [...]