Millal pakkuda lapsele lutti?

Imemisrefleks ja vastsündinu

Beebi imemisrefleks kujuneb välja juba emaüsas. Ta viib näppe suu juurde ja tal võib neid õnnestuda ka imeda. Imemisrefleks on ellujäämiseks vajalik refleks, seeläbi saab vastsündinu ema rinnast kätte piima. Kui ema ja vastsündinu seisund lubab, pannakse ta kohe, peale sündi ema rinnale nahk-naha kontakti. Peale ema korrastamist pannakse vastsündinu emale rinnale, et ta saaks teha oma esimese imemise. Alati ei pruugi see kohe õnnestuda, sest laps on sünnist väsinud. Vähemalt kahe tunni jooksul peale sünnitust peaks laps oma esimese imemise tegema. 24h peale sündi võib laps süüa nii nagu ise soovib. Mõni laps magab pikalt ning see annab ka võimaluse emal välja puhata. Kui laps on saanud ühe päeva vanuseks, siis on oluline, et vastsündinu sööks iga 2-3h tagant. Vajadusel tuleb laps unest ülesse äratada näiteks vahetades mähet, pestes peput või vahetades riideid. Selline söömise sagedus on oluline, et sünnitusjärgne kaalukadu ei oleks suur ning algaks rinnapiima tootmine vastavalt lapse vajadustele.

Rinnapiima teke ja vastsündinu rahutus – kas anda lutti?

Kõik vastsündinud on erinevad. Rahulikumad lapsed söövad 2-3h tagant, siis magavad ning suudavad ka vähese aja üleval olla. Rahutumad lapsed võivad soovida tihedamalt süüa saada ja väljendavad oma rahutust kõva kisaga. See võib olla tingitud ka rinnapiima tekkest ja hulgast mida vastsündinu kätte saab. Mõnel emal tekib kohe piisavas koguses piima ning laps on sellega rahul. Teisel emal võtab rinnapiima tekkimine aega ja seetõttu on laps rahutu ning nii-öelda tellib piima juurde. Kui rinnapiim on rindadesse tekkinud, siis rahuneb ka laps. Vastsündinu, kes imeb rinda aktiivselt ja on sellel ajal rahulik, võib muutuda peale rinna andmist uuesti rahutuks ning väljendab oma rahutust häälekalt.  See võib värsketele vanemale muret ja stressi tekitada. Imemise vajaduse täitmiseks võib abi olla lutist. Kui laps on rahutu ja talle esimese asjana lutti pakkuda, siis nii-öelda vaigistame lapse. Seetõttu võib venida imetamiskordade vahe oluliselt pikemaks ning seeläbi väheneb ka rinnapiima tekke hulk. Tulemuseks võib olla lapse vähene kaaluiive. 

Imemine tekitab beebil mõnutunnet, vähendab ärevust ja aitab neil rahuneda. Seetõttu rahustab luti pakkumine rahutut last. Lapsele ei ole soovitatav lutti pakkuda esimesel elukuul, sest luti pakkumine võib pärssida rinnapiima teket rinda. Laps õpib esimestel elukuudel oma vajadusi väljendama. Lutti võib lapsele pakkuda, kui ema teab, millal lapsele rinda pakkuda ning kui rinnapiima hulk on piisav. Tänapäeval on ootuspärane nõue, et lapse kaaluiive oleks vähemalt 600-800g kuus. Kõige olulisem on suhtuda igasse lapsesse individuaalselt.

Enne luti andmist peab olema omandatud õige imemisvõte

Kui lapsele pakkuda lutti enne, kui ta on omandanud õige imemisvõtte, võib lutt soodustada vale imemisvõtte kujunemist ning hiljem võib imetamine olla raskendatud. Kõiki vastsündinuid ei õnnestu koheselt õigesti rinnale saada. Vastsündinul on sündides omandatud imemisrefleksi, aga mitte õige imemisvõtte. Imemisvõte kujuneb imikul välja tema 3.-4. elunädalaks. See tähendab, et imik oskab haarata rinda õigesti. Õige imemisvõtte tekkimise eeliseks on see, kui laps avab laialt oma suu ning haarab rinda suunaga väheke üles. Õige võtte saavutamiseks peab laps haarama laialt nibuvälja. Imetamine ei tohi emale olla valus või ebamugav. Valu ja ebamugavus võib olla esimeseks märgiks, et laps ei haara rinda õigesti. Kui laps on laialt nibuvälja haaranud ning alustanud rinna imemist, siis peaks lapse alumine huul olema rullunud rinnast eemale. Seda on emal lihtne ise kontrollida. Kui imemine on valus või laps on haaranud imemiseks ainult nibu ning tundub, et alumine huul ei ole õiges asendis, siis tuleks imemine katkestada. Selleks tuleb emal üks sõrm ettevaatlikult libistada lapse suunurgast talle suhu ning seeläbi lõhkuda vaakum rinna ja lapse suu vahel. Selle järgselt vabastab laps rinna ja siis võib uuesti proovida last rinnale panna.

Luti andmine ei ole keelatud

Kui laps sööb iga 2-3h tagant ja imemisvõte on korras ning rinnapiima hulk on piisav, siis luti kasutamine lapse rahustamiseks ei ole keelatud. Lutti võib lapsele pakkuda lapse magama panemisel, rahustamiseks ning kõhuli magamisel. Kõhuli magades, kui lapsel peaks tulema rinnapiima ülesse, siis lutti imedes teeb ta neelatavaid liigutusi ja ülesse tulnud rinnapiim neelatakse alla ning seeläbi ei satu rinnapiim hingamisteedesse. Enne luti andmist lapsele võiks lapsevanem olla kindel, et lapse muud soovid ja vajadused on täidetud. Lutt ei võta ära nälga ega ei leevenda valu. Kui lapse soovid ja vajadused on täidetud, aga laps on ikkagi rahutu, siis võib lapsele rahunemiseks lutti pakkuda. Vanematel on õigus ise otsustada, kas pakkuda oma lapsele lutti või mitte. Emad ei pea tundma end kehvasti, kui soovivad pakkuda oma lapsele lutti. Õnnelik ema = õnnelik laps = õnnelik mees = õnnelik pere.

Mille järgi lutti valida?

Üldine soovitus luti valimisel on valida lutt, mis on võimalikult ema rinnanibu sarnane. Seda soovitust on suhteliselt raske järgida, sest enda nibu sarnast lutti on pea võimatu leida leida. Mõistlik on pakkuda lapsele erinevaid lutte, siis teeb laps lõpliku otsuse, milline lutt talle enam meeldib ja kas ta üldse lutti võtab.

Luti pikaajaline imemine võib mõjutada hambakaare kujunemist, seetõttu soovitavad hambaarstid  valida lapsele nn anatoomiline lutt ehk ortotondiline lutt. Need lutid on otsast lamedamad, imiteerides ema rinnanibu imemise ajal. Anatoomilised lutid arvestavad lapse suu iseärasusi, aidates beebi suu- ja keele liigutustel õigesti areneda ja rahuldades tema loomuliku imemisvajadust. Ümara otsaga lutt ei sarnane ema rinnanibuga imemise ajal, seetõttu ahmib laps rohkem õhku imemisel, põsed langevad sisse ning suulagi on ebaõiges positsioonis.

Silikoonist, lateksist ja looduslikust kautšukist lutid

Lutte  tehakse silikoonist, lateksist ja looduslikust kautšukist. Elastsuse tõttu võiks eelistada lateksist või looduslikust kautšukist lutti. Silmas tuleb pidada, et neil on ka iseloomulik maitse, mis ei pruugi kõigile lastele meeldida ja mõningatel juhtudel võivad põhjustada ka allergiat. Lateksist ja looduslikust kautšukust luttide eluiga on lühike. Neid  tuleks vahetada pooleteise kuu järel, kui nad on muutunud katsudes kleepuvaks ja on paisunud.  

Silikoon on kõvem materjal, millel ei ole iseloomuliku maitset ning on ka vastupidavam. Kui lapsel on lõikunud hambad, siis tuleb kontrollida, kas laps on hakanud lutti närima. Tekib oht, et laps hammustab lutist tükke välja. Kui laps on suutnud silikoonist lutist tüki hammustada, siis tuleb lutt kindlasti välja vahetada.

Luti imemise ohud

Eelpool mainitud liiga varajane luti pakkumine võib soodustada vale imemisvõtte kujunemist ja mõjutada rinnapiima teket rinda. Lisaks on välja toodud, et pikaajalise luti imemine võib mõjutada ka hambuvust. Seetõttu on oluline minimaliseerida luti imemise aega. Aastane laps ei pea kindlasti enam pidevalt lutti imema. Veel hakkab aastane laps õppima ja ütlema  oma esimesi sõnu, siis pidev luti imemine võib pärssida kõne arengut.

Luti kaudu jõuavad lapse suhu ka bakterid. Sellepärast on oluline hoida lutt puhtana ja regulaarselt seda vee all pesta. Kindlasti ei tohi maha kukkunud lutti enda suhu panna. Nii levivad viirused, soor, kaaries ning muud bakterid.

Teadlik tuleb olla luti pakkumisel ka ohtudest, kui laps külma ilmaga väljas magab. Külma ilmaga moodustab lutt silla väliskeskkonna ja lapse suu vahele. Külma ilmaga lutti pidevalt imedes võivad lapse hingamisteed külma saada. Seetõttu on oluline võtta lapse lutt suust välja, kui ta on õues magades jäänud sügavasse unne.

Kokkuvõteks

Luti andmine lapsele ei ole keelatud. Oluline on teha seda esimest korda siis, kui õige imemisvõte on saavutatud ning rinnapiima tootlikkus on piisav. Piisava rinnapiima hulga tõestuseks on lapse normaalne kaaluiive. Kindlasti ei tohiks laps kogu aeg lutti imeda. Beebieas pärsib see emotsioonide väljendamist, hilisemas eas võib pärssida kõne arengut. Sobiva luti leidmiseks paku beebile erineva kujuga lutte, lõpliku valiku teeb tema. Eelista lateksist või looduslikust kautšukist valmistatud lutte. Jälgi luti eluiga ja hoia lutt puhtana. Külma ilmaga õues viibides  ära lase lapsel lutti imeda, vaid eemalda see esimesel võimalusel tema suust. 

 Kasutatud allikad:

https://laanemerehambakliinik.ee/et/luti-ja-poidla-imemine-ning-hambumus?fbclid=IwAR0w-YYv5E54xyyDuVT7uBDWOvknr7rRg3gsjcPvrcXdI1orWmr8a3z93To

Toimetaja: Sedapsi.ee

8 kasulikku nõuannet rasestumiseks, mida ämmaemand soovitab

8 kasulikku nõuannet rasestumiseks, mida ämmaemand soovitab Toitu tervislikult ja mitmekülgselt - Toitumine mängib rasestumisel olulist rolli. Tervislik toitumine on oluline nii naise kui mehe viljakuse tagamiseks. Tarbi tasakaalustatud toitu, sealhulgas rohkesti värskeid puu- [...]

PCOS ehk polütsüstilise munasarjade sündroom

PCOS ehk polütsüstilise munasarjade sündroom Polütsüstiliste munasarjade sündroom ehk PCOS ei ole spetsiifiline endokriinne haigus, vaid sündroom. Seda iseloomustab paljude väikeste tsüstide kogunemine munasarjadesse folliikulite arengu peatumise tõttu. Folliikul on munasarjas paiknev vedelikuga täidetud [...]

  • Lisa korvi
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Vali
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Imetamisnõustamine

    1545
    Vali
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Kinkekaart

    1050
    Vali
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Personaalne ämmaemand

    100210
    Vali
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Lisa korvi
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Vali
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details
  • Lisa korvi
    Warning: Undefined array key "aria-describedby_text" in /data01/virt102573/domeenid/www.sedapsi.ee/htdocs/wp-content/plugins/woocommerce/templates/loop/add-to-cart.php on line 40
    Details