MIS ON NOHU?

Nohu ehk riniit on nina limaskesta põletik, mis on tekitatud viiruste, bakterite või allergeenide tõttu. Esineb ka vasomotoorne ning rasedusaegne riniit. Viiruslik nohu on iseparanev haigus, mis möödub tavaliselt nädala jooksul. Levinumad viiruslikku nohu põhjustajateks on rino-, adeno-, RS-viirus või koroonaviirus. Bakteriaalset nohu põhjustavad Streptococcus pneumonia, Haemophilus influenza jt. Allergiline nohu on nina limaskesta ülitundlikkus erinevate allergeenide vastu (õietolm, hallitusseened, tolmulestad jt). Esineb ka mitte allergilist riniiti, mida nimetatakse vasomotoorseks riniidiks. See on seisund, mille korral esineb ninalimaskesta närvide ja veresoonte regulatsiooni häire. Nina reageerib liiga aktiivselt välistingimustele ja toodab rohkem lima. Võib esineda ka ninasiseseid anatoomilisi muutusi, mis soodustavad vesise nohu teket. Rasedusaegset nohu soodustavad suurenenud östrogeeni sisaldus veres ja suurenenud verevarustus hingamisteedes. Allergilist ja mitte allergilist nohu diagnoosib perearst, allergoloog ning kõrva-nina-kurguarst.

NOHU ISELOOM

Sümptomite kestuse alusel jagatakse riniit ägedaks (alla 6 nädala) ja krooniliseks (üle 6 nädala) vormiks. Viiruslik nohu on esimesel päeval vesine, läbipaistev, voolav ning ninasõõrmed võivad olla punetavad. Teisel ja kolmandal päeval muutub sekreet paksemaks ja kollakas-roheliseks. Kollakas-rohelise sekreediga algav nohu on iseloomulik bakteriaalsele nohule. Ninas olev põletik toob endaga kaasa turse. Turse tõttu ei voola tatt ninast välja, vaid valgub hingamisteedesse ja põhjustab ärritusköha. 

IMIKUTE NOHU

Nohu põhjustab imikutele vaevusi hingamisel, söömisel ja magamisel. Imikute nina limaskest on kohev ja kitsas, kuid põletiku ajal tekib tugev turse ja paks sekreet takistavad hingamist. Eriti märgatav on see rinnaga toitmise ajal, mil laps püüab piima sõõmude vahele õhku ahmida, lastes nibust lahti. Laps nutab veidi ja püüab taas uuesti süüa. Imetamine muutub imiku nohu korral keeruliseks ja vaevaliseks nii emale kui ka beebile. 

Nohu leevendamiseks võib mõlemasse ninasõõrmesse tilgutada isotoonilist soolalahust ehk füsioloogilist lahust (NaCl 0,9%) ning seejärel nina spetsiaalse pumba või ninaaspiraatori abil ettevaatlikult puhtaks imeda. Tuleb olla ettevaatlik, sest pumba otsik võib vale kasutamise korral vigastada nina limaskesta ning haige koht tekitab paranemiseks uuesti lima juurde. Soolalahuse tilku on soovitatav kasutada enne söömist ja magamist. Rinnapiima ei ole soovituslik lapsele ninna tilgutada, kuna  rinnapiima tilgutamine soodustab koorikute teket ninas ja tekkinud koorikud pärsivad omakorda hingamist.

VÄIKELASTE NOHU

Väikelapsi tuleb õpetada juba varakult õigesti nuuskama. Last tasub nuuskama ehk nina kaudu õhku välja puhuma õpetada siis, kui nohu pole. Lapsed tavaliselt ei oska õhku nina kaudu välja puhuda, vaid kipuvad seda hoopis sisse tõmbama. Harjuta lapsega näiteks ninaga sulekeste või paberiribade puhumist. Nohu ajal tuleb lapsele meelde tuletada, et ta ühte ninasõõret kinni vajutades sageli ja korralikult, aga samal ajal mitte väga kõvasti ei nuuskaks. 

KODUNE SÜMPTOMAATILINE RAVI 

Nohu tekkimisel on soovituslik kohene kodune sümptomaatiline ravi ehk sümptomite leevendamine. 

1. NINA LOPUTAMINE

Ninaloputusi on vajalik teha vähemalt 6-8 korda päevas. Eesmärk on ninas olevat sekreeti vedeldada, mis soodustab sekreedi väljumist ninast. Samuti aitab jahe soolalahus niisutada limaskesta ning alandada turset. Nina loputamiseks sobib apteegi käsimüügist saadav meresoola lahus (Quixx või Humer sprei) või füsioloogiline soolalahus ehk NaCl 0,9% lahus, mis on saadaval 5 ml ampullidena ja suuremates pudelites.  Sobiva soolalahuse võib ka ise valmistada: selleks tuleb võtta pool teelusikatäit soola klaasi sooja vee kohta. Esimestel päevadel, kui sekreet on voolav ja läbipaistev sobib nina loputamiseks Quixx või Humer sprei. Kui nohu on muutunud paksuks ja värvuselt kollakaks ning nina on kinni, siis on soovitatav kasutada NaCl 0,9% lahust. Antud protseduur ei ole meeldiv. Kui loputate lapse nina, siis on oluline lapsele selgitada, mida tehakse ja miks on vaja nina loputada. 

Kuidas loputada?

  • Nina loputamine füsioloogilise lahusega ehk NaCl 0,9% lahusega –  võta 5ml soolalahuse ampull või süstlaga soolalahust (ilma nõelata) ja taskurätik. Pane ampulli ots või süstla ots ühte ninasõõrmesse, kuid mitte sügavale ning vajuta soolalahus ninna. Seejärel nuuska ja pühi nina. Korda sama protseduuri ka teise ninasõõrmega. Sellise loputamise käigus jõuab soolalahus sügavamale ninaneelu. Imikutele soovitame lahust ninna tilgutada või soetada beebidele mõeldud ninasprei (küsi apteekrilt).
  • Ninaloputus Quixxi või Humeri spreiga –  pane pudeli otsik ühte ninasõõrmesse ning vajuta pihustit. Quixxi puhul vajuta 1-2 korda mõlemasse ninasõõrmesse, Humeri puhul hoia pihustit mõned sekundid all ja korda sama teise ninasõõrmesse. Seejärel nuuska või pühi nina. Sobib kasutamiseks ka imikutel. 

2. NINA NUUSKAMINE

Nina nuuskamine peaks olema ühtlane ja pidev, et vältida tugevat äkilist nuuskamist. Oluline on nuusata mõlemad nina pooled eraldi – hoides vaheldumisi ühte ninapoolt kinni ja siis teist. Beebidel või seni kui laps ei nuuska, võib kasutada müügil olevaid vahendeid, mis hõlbustavad ninast sekreedi eemaldamist. Müügil on saada manuaalseid – silikoon/plastik torusid, millega vanem ise ninast sekreeti välja imeb või automaatseid ninaaspiraatoreid, mis imevad sekreedi ninast välja. Aspiraatorite kasutamise juures on oluline meeles pidada, et nende pidev kasutamine ärritab nina limaskesta. Ärrituse tulemusel võib nina limaskest veelgi tursuda, mõnel juhul ka veritseda. Seepärast eelista sagedast nina loputamist aspiraatorite kasutamisele.

3. INHALATSIOONI EHK AURU TEGEMINE

Auru saab teha inhalaatoriga. Inhalatsiooniaparaadiga tuleb teha auru 6-8 korda päevas. Inhalaatorist tulev jahe aur alandab nina limaskesta turset ja vedeldab ninas olevat sekreeti, mille tulemusel väljub ninas olev sekreet. Inhalaator on soovituslik soetada koju, kui last kimbutab nohu ja/või köha. Auru aparaati saavad kasutada ka täiskasvanud. 

Kuidas teha auru? – Inhalatsiooni tegemiseks kasuta inhalaatorit ja inhalaatorile mõeldud maski, siis jõuab võimalikult suur kogus auru nina ja suu kaudu hingamisteedesse. Kui maski kasutamine ei õnnestu, siis võib ka hoida inhaleeritavat auru nina ja/või suu juures, olenevalt sellest, mil viisil hingamine toimub (nina või suu kaudu). Inhalatsiooni tegemiseks kasuta tavalist füsioloogilist lahust ehk NaCl 0,9% lahust. See on saadaval apteekides nii ampullidena kui ka suuremate pudelitega. Pane inhalaatori kambrisse 2-5 ml NaCl 0,9% lahust, olenevalt sellest, mis vedeliku kogus on lubatud aparaati panna. Inhalatsiooni kestvus võiks olla umbes 5-10 minutit.  Inhalatsiooni võib teha ka une ajal.

4. MIDA VEEL TEHA?

Tõsta voodi peatsit – Nohuga vaevleva inimese uni on häiritud, sest nina kaudu hingamine on takistatud ja ninaneelus olev sekreet valgub magamise ajal kurku, mis omakorda toob esile nohust tingitud köha reaktsiooni. Rahulikuma une tagamiseks soovitame tõsta voodipeatsit kõrgemale. Näiteks võib panna madratsi alla kokku volditud teki. Nii on pool madratsist tõstetud.

Õues käimine – Kui palavikku pole ning üldine enesetunne on hea, siis võib käia õues. Niiske ja jahe õhk aitab alandada nina limaskesta turset ning aitab seeläbi sekreedil kergemini ninasõõrmetest väljuda. Oluline on meeles pidada, et õues käik oleks rahulikul režiimil. Kui laps jookseb ja/või mürab väljas, siis nahk läheb niiskeks ja soojaks, mille tulemusel võib laps külma saada.  

Punetava ja ärritunud ninaümbruse naha hoodlamine – pidev sekreedi eritumine ninast ning nuuskamine ärritab nina alust nahka. Naha niisutamiseks ning ärrituse leevendamiseks sobivad kreemid ja salvid. Salvid on paksemad ja moodustavad naha pinnale kaitsekihi. 

Apteekide käsimüügis on ka nina limaskesta turseid alandavaid ravimeid, mida enamasti manustatakse ninna pihustades. Need leevendavad küll ninahingamise takistust, kuid ei ravi nohu. Ksülometasoliini sisaldavaid nina pihusteid võib kasutada 2 aastastel ja vanematel lastel ning neid ei tohi tarbida rohkem kui 3–5 päeva järjest. Samuti on apteekides müügil pseudoefedriini sisaldavad nohusiirupid ja -tabletid, mida ei tohi anda alla 6 aastastele lastele. Jälgida toodete infolehte, kas ninaspreid on lubatud kasutada kauem kui 7 päeva või mitte.

5. MILLAL PÖÖRDUDA ARSTILE?

Pea nõu pereõega või arstiga juhul, kui:

  • tugev nohu kestab üle 2 nädala;
  • tekib kõrge palavik;
  • tekib pidev valu (peavalu, kõrvavalu jms),
  • üldine enesetunne halveneb.

Kasutatud allikad:

2015 Laste hingamisteede ägedad infektsioonid ja nende kodused ravivõtted- Haigekassa infomaterjal

https://www.haigekassa.ee/sites/default/files/2017-10/hingamisteede_a53trykk.pdf 

https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/ulemiste-hingamisteede-agedad-viirusnakkused

https://www.kliinikum.ee/patsiendiinfo-andmebaas/mitteallergiline-riniit-ehk-krooniline-nohu/

https://terviseabc.ee/nohu/allergiline-nohu/

https://terviseabc.ee/nohu/riniit-ehk-nina-limaskesta-poletik/

Toimetaja: Sedapsi.ee

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale Kõik ravikindlustustatud lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad kasutada hambaravihüvitist kuni 85 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 15% arvest ise.  Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes. [...]

HPV ehk inimese papilloomviirus

HPV ehk inimese papilloomviirus Inimese papilloomiviirused (human papillomavirus, HPV) on miljonite aastate jooksul arenenud, et levida erinevates loomaliikides, sealhulgas inimestes. Viirused, mis on sellisel viisil aeglaselt koos arenenud, põhjustavad tavaliselt kroonilisi infektsioone, mille [...]

KÖHA KODUNE RAVI

KÖHA JA KÖHA KODUNE RAVI MIS ON KÖHA? Köha põhjuseks on kõige sagedamini ülemiste hingamisteede viirusnakkus. Köha on organismi kaitserefleks, mis tekib siis, kui hingamisteedes on ärritaja (viirus, tolm, lima, sekreet). Köhimine aitab takistada [...]