KÖHA JA KÖHA KODUNE RAVI

MIS ON KÖHA?

Köha põhjuseks on kõige sagedamini ülemiste hingamisteede viirusnakkus. Köha on organismi kaitserefleks, mis tekib siis, kui hingamisteedes on ärritaja (viirus, tolm, lima, sekreet). Köhimine aitab takistada ärritaja liikumist sügavamale hingamisteedesse. Köhatamise käigus surutakse kopsudes suure jõu ja kiirusega õhk välja ning selle tulemusel ka ärritaja. Lisaks võib ärritust tekitada hingamisteede limaskesta turse ja kuivus ning ninaneelu valguv sekreet. Köha iseloom võib olla kuiv, rögane, lahtine või kinnine.  Viirusnakkusest tingitud köha on esimestel päevadel enamasti kuiv ja muutub mõne päevaga rögasemaks. Köha võib kesta mitmeid nädalaid. Üle kahe nädala kestnud viiruslik köha ei ole enam nakkav. Veeranditel juhtudel taandub köha umbes seitsme päeva jooksul, viiendikul võib köha taandumine võtta aega üle kahe nädala. Mõnikord võib köha täielik taandumine võtta aega isegi kuni 8 nädalat. 

Mitme nädala jooksul, peale viirushaiguse põdemist, võib köha vallandada sisse hingatava õhu erinev temperatuur või füüsiline koormus. Peale viirushaiguse põdemist on hingamisteed tundlikumad ja seetõttu vallandub köha reaktsioon, kui õhk hingamisteedes kiiremini liigub või sisse hingatava õhu temperatuur on oluliselt erinevad. Viirusliku köha põhjust ravida ei saa, sest köha põhjustavatele viirustele toimivaid ravimeid ei ole. Kõige efektiivsem meetod köha leevendamiseks on aurude tegemine.

KUIDAS KODUS KÖHA RAVIDA?

TEE AURU EHK INHALATSIOONI

Auru tehakse inhalaatoriga. Auru tuleb teha 6-8 korda päevas. Inhalaatorist tulev jahe aur alandab nina limaskesta turset ja vedeldab ninas olevat sekreeti, mille tulemusel väljub sekreet ninast lihtsamini. Inhalatsiooni ehk auru võib teha nii beebidele kui ka täiskasvanutele.

Inhalatsiooni tegemiseks kasuta maski, siis jõuab võimalikult suur kogus auru nina ja suu kaudu hingamisteedesse. Kui maski kasutamine ei õnnestu, siis võib ka hoida inhaleeritavat auru nina ja/või suu juures, olenevalt sellest, mil hingamine toimub (nina või suu kaudu). Inhalatsiooni tegemiseks kasuta tavalist füsioloogilist lahust ehk NaCl 0,9% lahust. See on saadaval apteekides nii ampullidena kui ka suuremate pudelitega. Pane inhalaatori kambrisse 2-5 ml NaCl 0,9% lahust, olenevalt sellest, mis vedeliku kogus on lubatud aparaati panna. Inhalatsiooni kestvus võiks olla umbes 5-10 minutit. Inhalatsiooni võib teha ka une ajal.

MIDA VEEL TEHA?

Joo piisavalt vedelikku, eelistatult sooja või jahedat jooki. Vedelik leevendab köha ärritust ja muudab lima väljaköhimise kergemaks. Vedeliku joomine vedeldab hingamisteedes olevat sekreeti. Ööseks võib panna veeklaasi öökapile. Lonks vett võib tõhusalt ärritusköha leevendada. Eelistada mitte gaseeritud jooke.

Kui lisaks köhale vaevab ka nohu, siis on oluline hoida nina puhta ja hingamiseks vabana. Köhaärritust võib põhjustada nohusest ninast neelu valguv sekreet või suu kaudu hingamisest kuivaks muutunud kurk.  

Oluline on julgustada lapsi korralikult välja köhima. Lisaks võib lastega mängida köha soodustavaid mänge. Näiteks kõrrega veeklaasis mullide puhumist, seebimullide puhumist või paberilipikute puhumist mööda maad. Hüppamine ja müramine soodustavad ka köhimist.

Köhaga vaevleva lapse uni on häiritud, sest hingamine on takistatud ja pidev köhimine ei lase magada. Rahulikuma une tagamiseks soovitame tõsta peaalust kõrgemale. Näiteks võib panna madratsi alla kokku volditud teki. Oluline on teada, et rögalahtistava toimega ravimeid, näiteks atsetüültsüsteiini, ei tohi kasutada alla kahe aasta vanustel lastel. Väikelapsed ei suuda röga hästi välja köhida ja rögalahtistid võivad muuta nende hingamise raskemaks. 

MILLAL PÖÖRDUDA ARSTILE?

Arstile tuleb pöörduda, kui:

  • lisaks köhale on tekkinud palavik, mis ei allu alandamisele või kestab üle kolme päeva; 
  • alla ühe aastasel lapsel on tekkinud äge köha;
  • olenemata järjepidevale ravile ei ole köha taandunud peale kolme nädalat;
  • lapse hingamine on takistatud ja häälekas, siis vajab laps kiiresti arstiabi!

Kasutatud materjal:

2015 Laste hingamisteede ägedad infektsioonid ja nende kodused ravivõtted- Haigekassa infomaterjal

https://www.haigekassa.ee/sites/default/files/2017-10/hingamisteede_a53trykk.pdf 

Toimetaja: Sedapsi.ee

HPV ehk inimese papilloomviirus

HPV ehk inimese papilloomviirus Inimese papilloomiviirused (human papillomavirus, HPV) on miljonite aastate jooksul arenenud, et levida erinevates loomaliikides, sealhulgas inimestes. Viirused, mis on sellisel viisil aeglaselt koos arenenud, põhjustavad tavaliselt kroonilisi infektsioone, mille [...]

NOHU KODUNE SÜMPTOMAATILINE RAVI

MIS ON NOHU? Nohu ehk riniit on nina limaskesta põletik, mis on tekitatud viiruste, bakterite või allergeenide tõttu. Esineb ka vasomotoorne ning rasedusaegne riniit. Viiruslik nohu on iseparanev haigus, mis möödub tavaliselt nädala jooksul. [...]

UUS vanemahüvitise süsteem jõustub 1. aprillist 2022

Vanemahüvitiste süsteemi reform 2022 Sellega kaasnevad järgmised muudatused: Kui senini oli lapsevanemal hüvitiste teemal vaja suhelda nii Haigekassa kui ka Sotsiaalkindlustusametiga, siis 1. aprillist koondub kogu lapse eest makstavate riiklike hüvitiste süsteem [...]