Lapse areng kolmandast elukuust kuni neljanda elukuuni

STABIILNE ÕLALIIGES JA KÄTE KESKJOONELE TOOMINE

Lapse areng kolmandast elukuust kuni neljanda elukuuni muutub iga päevaga aktiivsemaks. Laps jälgib vabalt selili ja kõhuli asendis tema kohale ning kõrvale riputatud mänguasju. Aina enam huvitub ta enda ümbrusest. Võid märgata, et laps haarab esemeid. Ta sirutab käe mänguasja poole, võtab sellest tahtlikult kinni ja kõverdab sõrmed.  Haaramise oskuse omandamise eelduseks on stabiilne õlaliiges ja käte keskjoonele toomine. Õlaliigese stabiilsus tekib siis, kui õlalihased on saanud piisavalt koormust. Neid lihaseid saab treenida last kõhuli asendisse pannes.

PEOPESADE LAHTINE ASEND

Haaramise oskuse tekke eelduseks on peopesade lahtine asend. See tähendab seda, et lapse näpud ei ole tugevasti surutud peopessa. Kui märkad, et sinu lapse peopesad on rusikas ja kinnised, siis on soovitatav lapse peopesasid silitada ning masseerida ja näppe ettevaatlikult peopesast lahti mudida. Vannis olles võid lapse käega vett patsutada. Vesi aitab lihastel lõõgastuda ja sõrmedel sirutuda. Kui siiski märkad, et sinu neljakuune laps hoiab sõrmi tugevalt peopessa surutuna, siis anna sellest märku perearstile. Tugevalt on sõrmed peopesas siis, kui nukid on valkjad, peopesa ja sõrmed punased/sinised/valged ja/või küünejäljed jäävad peopessa. Lapsel võib esineda lihaspingeid, mis ei ole soodsad edasiste oskuste omandamiseks. 

ASETA MÄNGUASJAD LAPSE HAARDEULATUSESSE

Et tekitada lapsele huvi haaramiseks, selleks aseta huvitavad ja tähelepanu köitvad mänguasjad lapse haardeulatusesse. Vältimaks ühe kehapoole eelistuse teket, siis tuleb meeles pidada, et mänguasjad oleksid paigutatud lapse suhtes võrdselt nii paremale kui ka vasakule poole. See loob võimaluse jälgida ja haarata mänguasju üle mõlema külje. Kui märkad, et laps eelistab rohkem ühte kätt teisele, siis innusta last mänguasjade poole haarama ka teise käega.

OSKUS TUUA JALAD KÕHULE

Sinu laps hakkab tooma kolmandast elukuust aktiivsemalt selili asendis jalgu kõhule. Nii saab ta katsuda põlvi. Oskus tuua jalgu kõhule on eelduseks, et ühel hetkel hakkab laps pöörama. Esimesed katsetused võib laps teha juba 3.-4.elukuul. Alguses õnnestub lapsel pöörata seljalt küljele. Ajendiks on tihti vaateväljas olev huvitav mänguasi või ese. Kui sinu laps pöörab 3-4 kuu vanuselt, siis ole kindel, et ta teeb seda õigesti (pöörab läbi kõhule toodud kõverdatud jalgade). Sellises vanuses pööramine võib olla tingitud lihaspingest.

JÄLGI, ET LAPSE HAARDEULATUSESSE EI SATUKS VÄIKE OHTLIK ESE

Kõhuli asendis on laps stabiilses küünarvarstoetuses. Selles vanuses võib laps eelistada kõhuli olemist selili olemisele, sest kõhuli olles on tal võimalus näha rohkem. Huvi pakuvad vaateväljas olevad esemed ja mänguasjad. Kõhuli olles hakkab laps mänguasjade suunas aina rohkem käsi sirutama ja proovib neid haarata. Kui see õnnestub, siis toob ta mänguasja tavaliselt suu juurde, et sellega tutvuda. Selles vanuses tuleb kindlasti jälgida, et lapse haardeulatusesse ei satuks mõni väike ja ohtlik ese. 

DOMINEERIB UJUMISLIIGUTUS 

Võid märgata, et kõhuli asendis teeb laps nn ujumisliigutusi. Ta tõstab käed külgedele ja jalad veidi maast õhku ning püsib lühiajaliselt kõhu peal. Kui ujumisliigutus vaheldub toetamisega, siis on see normaalne. Kui kõhuli asendis muutub ujumisliigutus domineerivaks, siis võib see viidata nõrkadele rinnalihastele ja pinges seljalihastele. Rinnalihaste nõrkust ja seljalihaste pinget on võimalik leevendada läbi erinevate harjutuste, massaaži ja ujumise.

Kasutatud kirjandus:

Säde, M. (2017). Minu aktiivne beebi. Helios Kirjastus

Toimetaja: Sedapsi.ee

Sinu lapse areng esimesel kolmel elukuul

Sinu lapse areng esimesel kolmel elukuul Kõik lapsed on erinevad Lapse areng esimesel eluaastal on tohutu. Mõelda vaid, mida sinu laps esimese 12 kuuga ära õpib. Kindlasti on palju juttu beebigruppides, millal kellegi laps [...]

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale Kõik ravikindlustustatud lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad kasutada hambaravihüvitist kuni 85 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 15% arvest ise.  Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes. [...]